پول هوشمند و بازار سرمایه

۹:۸ - ۱۳۹۸/۷/۳کد خبر: 256484
*مرتضی شریفیان/ کارشناس بازار سرمایه
به دنبال تحولات سیاسی اخیر از جمله حادثه آرامکو در عربستان و تحریم بانک مرکزی ایران از سوی امریکا، شاهد آن بودیم که بازار سرمایه به روند رشد خود ادامه داد و واکنش خاصی نسبت به این تحولات از خود بروز نداد.
 این مسأله بیانگر آن است که بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها، هوشمندتر از گذشته شده و پول‌هایی هم که وارد این بازار شدند، منابع هوشمندی هستند که نسبت به وضعیت اقتصادی کشور آگاهی دارند. کما اینکه شاهد آن بودیم که بورس پس از اظهارات ترامپ مبنی بر تحریم مجدد ایران، به روند رو‌به‌ رشد خود ادامه داد.
در واقع آنچه در حال حاضر موجب رونق بازار شده همین حرکت سرمایه‌های هوشمند به‌سمت بورس است. بخشی از سرمایه‌ها متعلق به بخش‌ خصوصی واقعی نیست و مربوط به برخی شبه‌ دولتی‌هایی است که در بازار همچون بخش‌ خصوصی عمل می‌کنند. در کنار هوشمند شدن بورس و سرمایه‌های وارد شده به آن، باید به عوامل دیگری نیز توجه داشت؛ عواملی که موجب شده بازار به تحولات سیاسی واکنش احساسی نشان ندهد.
سازوکارهای اجرایی دولت در حوزه بازار ارز موجب کنترل نسبی جریانات ارزی شد. در این راستا، بانک مرکزی اقدام به ساماندهی صرافی‌ها کرد و ضمن اعطای امتیاز به صرافی‌ها، عملکرد آنها را همراستا با سیاست‌های بانک مرکزی قرار داد. دولت با باز گذاشتن دست صرافی‌ها در سامانه نیما و سنا، فضا را برای مدیریت این بخش فراهم کرد.
درعین حال اعمال برخی محدودیت‌ها در تراکنش‌ها، جابه‌جایی پول در حجم بالا را کمی سخت‌تر کرد که این اقدام فعالیت صرافی‌ها را تا حدودی تحت کنترل درآورد و بازار ارز از حالت سفته‌بازی خارج کرد.
 در کنار این؛ بازارهای موازی نیز رونق خود را به نسبت از دست دادند. بازار مسکن از حالت سرمایه‌گذاری خارج شد و منابع و گردش نقدینگی آن به سمت سایر بازارها سوق پیدا کرد.
رشدی که امروز در بازار سرمایه شاهد آن هستیم، یک حباب نیست؛ همان‌طور که اشاره شد این رشد ناشی از ورود سرمایه‌های هوشمند به بورس و هم به تبع وضعیت عرضه و تقاضا برای سهم‌های مختلف است.
 منابع هوشمند به‌دنبال گردش بالا و نقدشوندگی هستند و بورس این امکان را فراهم می‌کند. در عین حال، در بازار سرمایه امکان نقدشوندگی بالا نیز وجود دارد و قوانین جدید سازمان بورس در خصوص عدم توقف نمادها، میزان نقدشوندگی در بازار را افزایش داده است.
قوانین بازار به‌سمتی حرکت کرده که نمادها در سخت‌ترین شرایط متوقف شوند، آن هم به‌صورت محدود. اینکه بازار و پول هوشمندی که وارد بازار شده به تحولات سیاسی واکنش کمتری نشان می‌دهد، ناشی از آن است که این جریان نسبت به ثبات تحولات سیاسی در منطقه آگاه است.
از سوی دیگر، قدرت بازدارندگی ایران در منطقه بازنمایی بیشتری داشته و این موضوع سایه تنش در منطقه را محدود کرده است. در عین حال، پتانسیل‌های داخلی توانسته آثار تحریم‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد و تبعات آن را مدیریت کند.
براساس آنچه گفته شد، پیش‌بینی می‌شود رونق در بازار سرمایه تا پایان سال ادامه پیدا کند. ضمن اینکه ما اواخر سال‌جاری انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیش رو داریم که طبق یک روال همیشگی، این بازار تا زمان انتخابات مورد حمایت قرار خواهد گرفت و داغ باقی خواهد ماند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار