افت پرداخت تسهیلات خرید مسکن

۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۶/۲۷کد خبر: ۲۵۵۳۱۰
در آخرین آمار بانک مرکزی میزان تسهیلات اعطاشده به بخش مسکن در چهار ماهه نخست سال جاری حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که برای خرید خانه به بخش ساختمان و مسکن پرداخت شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، براساس آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی که مربوط به تسهیلات پرداختی به بخش‌های مختلف اقتصادی بود، از ابتدای امسال تا تیرماه 218 هزار میلیارد و ۸۴۲ میلیارد تومان پرداخت شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 51 هزار میلیارد تومان یا معادل 31 درصد افزایش داشته است.

اما براساس این گزارش، سهم بخش کشاورزی از کل تسهیلات پرداختی در این مدت حدود ۱۸ هزار میلیارد، صنعت و معدن بیش از ۶۰ هزار میلیارد، مسکن و ساختمان ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد، بازرگانی حدود ۴۰ هزار میلیارد، خدمات ۸۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد و سایر بخش‌ها ۳۱۰ میلیارد تومان بوده است.

به این ترتیب بخش‌های صنعت و معدن و خدمات در این مدت بیشترین جذب تسهیلات را داشته‌اند و در عین حال این آمار حاکی از آن است که سهم ۲۷ درصدی بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی نسبت به پایان سال گذشته ثابت مانده است.

براساس این آمار، سهم تسهیلات در قالب سرمایه در گردش 130 هزار میلیارد تومان است که 60 درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود. این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل 27.7 درصد که معادل 28 هزار میلیارد تومان است، افزایش داشته است.۲۲ هزار میلیارد تومان از تسهیلات به خرید کالای شخصی، ۲۰ هزار میلیارد تومان به ایجاد واحدهای جدید، ۱۶ هزار میلیارد تومان به توسعه واحدها، ۶۳۰۰ میلیارد تومان به تعمیر، حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال به خرید مسکن و ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به سایر مصارف اختصاص یافته است.

آمارها نشان می‌دهد از کل ۲۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده در ۴ ماه نخست سال جاری، حدود 60 درصد آن به تامین سرمایه در گردش اختصاص داشته است؛ از این رو سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش در بخش صنعت و معدن در این مدت نیز 37.2 درصد کل منابع تخصیص‌یافته در چهار ماه سال جاری است. از کل تسهیلات پرداختی به بخش صنعت که معادل‌ 60 هزار میلیارد تومان است، 81 درصد آن‌که حدود 48 هزار میلیارد تومان است، به تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت. این امر نشان می‌دهد که در سال جاری نیز تمرکز بانک‌ها به تامین منابع برای سرمایه در گردش توسط این بخش است.

در بخش کشاورزی نیز سه هزار و 600 میلیون تومان که معادل 20 درصد تسهیلات اعطایی به این بخش است با هدف ایجاد بنگاه اقتصادی اعطا شده و تامین سرمایه در گردش نیز حدود 10 هزار و 700 میلیارد تومان که معدل 60 درصد از کل تسهیلات این بخش است، به خود اختصاص داده است. در بخش بازرگانی بیشترین تسهیلات اعطایی به تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت؛ به گونه‌ای که مطابق آمار بانک مرکزی حدود 18 هزار و 800 میلیارد تومان که 48.3 درصد از کل تسهیلات می‌شود‌، برای نیل به هدف تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت. خرید کالای شخصی نیز دلیل حدود 33 درصد از تسهیلات بود. از سوی دیگر در بخش مسکن و ساختمان حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن در چهار ماهه نخست سال جاری پرداخت شده است. با مقایسه این عدد با مدت مشابه سال گذشته‌ مشاهده می‌شود که تامین سرمایه در گردش و خرید مسکن با کاهش سهم تسهیلات مواجه بوده‌اند. خرید مسکن در چهار ماه سال گذشته سهم 6 درصدی از کل تسهیلات را به خود اختصاص داد در حالی که در سال جاری سهمش به 2.3 درصد رسید.

تامین سرمایه در گردش نیز 56 درصد از کل تسهیلات اعطایی به بخش خدمات را شامل شد. 49 هزار و 700 میلیون تومان از تسهیلات برای این امر اعطا شدند. بعد از آن ایجاد بنگاه اقتصادی با سهم تسهیلات 10 هزار و 100میلیارد تومان در رتبه بعدی قرار داشت.
 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

مزایای خرید و فروش سکه آتی به سکه نقدی

چشم انداز بازار طلا نگران کننده است؟

پیش‌بینی استاندارد چارترد از قیمت طلا

منتظر بالا رفتن قیمت طلا باشیم؟

رقابت‌پذیرترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۹

کارشکنی صرافی‌ها در راه اندازی بازار متشکل ارزی

نمایشگاه عکس «محرم ایران زمین» در ایوان انتظار

ثبات به بازار برمی‌گردد؟

صنایع رویایی بورس!

مسوولیت بانک‌ها در مدیریت منابع و کاهش فقر

آخرین وضعیت بازار سکه چگونه است؟

پنج وضعیت بازار مسکن تهران در پائیز

از بازار طلا چه خبر/ افزایش اونس جهانی

قرعه کشی طرح همراز باشگاه مشتریان بانک سینا برگزار شد

پیشی گرفتن عرضه ارز بر تقاضا در سامانه نیما

آیا طلا به محدوده ۱۷۰۰ دلار می رسد؟

طلا در انتظار جهش قیمتی

آیا بیت کوین تا سال ۲۰۲۰ گران می شود؟

پیشرفت در مذاکرات برگزیت، دلار را پس زد

دلار یک قدم جلو آمد

تاریخ و ترکیب نهایی قرعه کشی بانک رفاه اعلام شد

نقش فعال بانک رفاه در حمایت از ملی پوشان

برندگان یک میلیارد ریالی بانک سپه مشخص شدند

مهلت اعتبار چک چند سال است؟

بانک سامان ۳۹ ریال سود محقق کرد

رشد اقتصادی ایران به صفر درصد می رسد؟

مظنه واحدهای ۱۰۰ متری در تهران چند؟

قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران

رمزگشایی از تورم پایین دهک های فقیر

سقوط ۸ پله‌ای ایران در شاخص فساد