مهره چینی های شبکه فساد در بانک سرمایه

۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۶/۲۰کد خبر: 255128
سی و یکمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد و از نقش شبکه فسادی که مدیران بانک را جا به جا می کرد، رونمایی شد.

به گزارش بنکر (Banker)،  سی و یکمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام روز یک شنبه در شرایطی برگزار شد که پرونده چند مدیر سابق این بانک بررسی شد.

متهم پرویز احمدی در بیان دفاعیات خود گفت: وزیر آموزش و پرورش به نیت خدمت به معلمان بنده را احضار کرد و من مسئولیت را پذیرفتم پنج و نیم ماه بیشتر در بانک سرمایه نبودم و از این مدت سه ماه سرپرست موقت بودم و در تصمیمات اجرایی دخالتی نداشتم.
در ادامه جلسه دادگاه، قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و درباره اظهارات متهم خادم که روز گذشته دفاعیات خود را مطرح کرده بود، افزود: در سال ۹۵ هیئت مدیره مصوبه‌ای با عنوان موافقت اصولی تصویب می‌کند و طی آن مبالغی به پایدار قشم رفته است و در مصوبه‌ای ۸۰۰ میلیارد تومان به ریخته گران منتقل می‌کند، متهم خادم ادعا کرد امضا جعلی است، اما طبق آن چه آقای خانی به من داد آقای خادم روی کپی امضا زده است و به نظر جعلی نمی‌آید و این که فتوشاپ است یا نه جای بررسی دارد. قهرمانی افزود: آقای خادم با توجه به تخصص ویژه‌ای که در حوزه بانکی داشته است، برای بنده به عنوان مدعی العموم دشوار است بپذیرم او از این که وجوه به پایدار قشم منتقل شود و در آن جا حیف شود، اطلاع نداشته است.
نماینده دادستان در ادامه درباره ورود شخص متهم حیدرآبادی پور به بانک گفت: از اواخر سال ۹۱ زمانی که بخشایش مدیرعامل بانک سرمایه بود نطفه فساد فعلی بانک سرمایه منعقد می‌شود، او اقداماتی انجام می‌دهد و هیئتی را مشاور خود می‌کند. در مرحله بعد درخشنده را می‌آورد که او همکاری نمی‌کند تا این که غندالی در یک کودتا درخشنده را کنار می گذارد و خودش به صورت غیر قانونی سرپرست بانک سرمایه می‌شود.
وی افزود: غندالی حدود چهار ماه سرپرست بانک سرمایه می‌شود در نهایت بانک مرکزی سلب صلاحیت حرفه‌ای او را نسبت به مدیر عامل اعلام می‌کند.
نماینده دادستان ادامه داد: آقای غندالی به شبکه وصل است و بعد از آن طبق بررسی‌های انجام شده درباره متهم، بیرانوند نقاط ضعف را شناسایی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که او را سر کار بیاورند و از او سوءاستفاده کنند که اقداماتی صورت می‌گیرد و متهم، بیرانوند با این تیم همکاری نمی‌کند، بعد از او تصمیم می‌گیرد شخصی را بیاورد که مطلع نباشد و پست قائم مقامی را مشخص می‌کند.
قهرمانی افزود: بعد از آن متهم ضیایی می‌آید که به مشکل بر می‌خورند و سپس متهم حیدرآبادی پور را می‌آورد او مدیر یکی از شرکت‌های زیر مجموعه تامین اجتماعی به نام آتیه صبا بود که یکی از مدیران عامل آن بخشایش بوده است.
نماینده دادستان گفت: این که متهم حیدرآبادی پور این ضمانت‌نامه‌ها را به چه کسی داده است و با چه کسی قرارداد کارگزاری بسته جای سوال است، او به تیم آقای امامی ضمانت‌نامه‌ها را تحویل می‌دهد و این ضمانت نامه در شرکت‌هایی که افراد جالب توجه هستند که در موقع خود می‌گویم، تبدیل به قیر می‌شود.
نماینده دادستان افزود: در ادامه متهم حیدرآبادی پور با این تیم به مشکل بر می‌خورد و با آقای خانی درگیر می‌شود، بعد از آن شروع به افشاگری جهت‌دار می‌کند البته سوت زن نبود که بگوییم فساد را سوت می‌زنند.
وی گفت: سپس حیدرآبادی پور از کشور خارج می‌شود که ما از او خواستیم برگردد و پاسخ بدهد، اما برنگشت تا در پی اقدام پلیس اینترپل دستگیر شد.قاضی خطاب به متهم بیرانوند می‌خواهد در جایگاه حاضر شود و ضمن تفهیم اتهام به او گفت: آخرین دفاع خود را بفرمایید.
متهم بیرانوند ضمن ارائه آخرین دفاع، گفت: من به عنوان کارشناس بانکی در کشور کار کرده‌ام و با جریانات سوء مدیریتی مواجه شده و با آن‌ها مقابله کرده‌ام، اما درباره این موضوع پرونده بانک سرمایه و فرایندی که در جریان است کاملا بر اساس تیمی سازمان یافته بود و از مصداق‌های فساد سازمان یافته است.
برپایه گزارش میزان،این متهم مدعی شد: شاید به نوعی خودم در این جریان هستم، اما پشت قضیه غندالی و امامی بودند.در ادامه قهرمانی نماینده دادستان تصریح کرد: برخی اقدامات بیرانوند تناسبی با اقدامات حرفه‌ای او ندارد مصوبه‌ای با عنوان تهاتر تصویب می‌شود که متهمان ،  ملک بدهند به طوری که آقای رنجبر برای بدهی شرکت پیش از این  که سررسید تسهیلات برسد برای تسویه ملک می‌آورد در نتیجه آقایان با مصوبه‌ای که در هیئت مدیره تصویب می‌کنند موجب می‌شوند که متهمان قبل از سررسید تسهیلات برای گران‌نمایی طمع کنند و ملک بیاورند.نماینده دادستان با اشاره به اطاعت بی‌چون و چرای متهم بیرانوند در مهره‌گزینی آقای غندالی و امامی گفت: بیرانوند، پویان‌مهر را به بانک می‌آورد و دیگر مدیران شعب نیز توسط او به بانک آورده شده‌اند که با توجه به سوابق وی این اقدام غیر حرفه‌ای است.
متهم بیرانوند در پاسخ گفت: مصوبه مربوط به تهاتر‌ها در زمان بخشایش صورت گرفت و در خصوص ضمانت‌نامه‌ها نیز این اقدام توطئه بوده که کلهر به آن اقرار کرده است، برای بنده جنگ روانی راه می‌انداختند و سر مسائل حاشیه‌ای و کوچک بنده را عصبی می‌کردند تا امضا‌ها را از من بگیرند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

عملکرد بانک رفاه قابل تقدیر است

بانک رفاه: همچنان از جانبازان حمایت می کنیم

قرعه کشی بانک سینا ۱۷ مهرماه برگزار می شود

امکان کاهش نرخ سود"در کوتاه مدت" وجود ندارد

آیا آرامش بازار ارز تا پایان سال دوام می‌آورد؟

جمع‌آوری نقدینگی با فروش اوراق قرضه

چه اتفاقی برای بیت کوین افتاد ؟

مُهر تایید بر نحوه دریافت وجه التزام

کاهش ۲ درصدی تعداد شعب بانک ملی

محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در اوراق بهادار دولتی لغو شد

شرط بخشودگی جرایم مالیاتی

سپرده‌های بانک سپه از نقدینگی پیشی گرفت

رتبه‌بندی بانک‌ها در پایان سال‌ انجام می شود

گرانی طلا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

نرخ دلار و یورو در صرافی ملی ۳۱شهریور

ابلاغ بخشنامه تغییر ساعات کاری بانک‌ها

جزییات مجوز تاخیر یک ساعته کارکنان بانک‌ها

جزییات جدید حذف ۴ صفر پول ملی اعلام شد

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ارز زوار اربعین

با طراوت، نسیه خرید و فروش کنید

بعد از طلا نوبت نقره است

تفاوت نرخ بهره واقعی و اسمی

"ونوین" سهامداران را شاکی کرد

تلاش بانک سپه برای خداحافظی با امید

بانک گردشگری اموال مازاد خود را می فروشد

تبریک سهمانی به مناسبت آغاز دفاع مقدس

بانک رفاه ۱۳۹ ریال سود محقق کرد

ساختمان بازار متشکل ارزی سوخت

نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

آغاز به‌کار سامانه ثبت اعتراض قطع یارانه