پولشویی با حساب مردگان

ثمانه نادری
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۶/۱۸کد خبر: ۲۵۵۱۱۰
احراز هویت صاحبان حساب‌های بانکی و همچنین رصد دقیق اطلاعات آنها یکی از وظایف مهم نظام بانکی برای کاهش تخلفات است؛ اما عدم نظارت درست بر حساب‌های بانکی و عدم تطبیق درست اطلاعات حساب با هویت اشخاص موجب شده برخی از افراد با کارت دیگران به جرم‌هایی دست بزنند که قابل پیگیری نیست. همچنین این امر مانع دستیابی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات واقعی حساب‌های بانکی می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)، شناسایی حساب‌های مشکوک یکی از برنامه‌های دولت برای دریافت مالیات و همچنین شفاف‌سازی در نظام بانکی و مبارزه با پولشویی بوده است. البته به بانک‌ها برای رصد اطلاعات صاحبان حساب‌های بانکی و ارائه آنها به سازمان امور مالیاتی اولتیماتوم داده شده است. براساس قانون بودجه سال ۹۸، بانک‌های متخلفی که از ارائه اطلاعات حساب‌های مشتریان خود خودداری می‌کنند، باید به میزان ۲ درصد از حجم سپرده‌ها جریمه شوند. همچنین قانون ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم تاکید دارد که بانک‌ها اطلاعات مربوط به حساب‌های مشکوک به پولشویی را باید به سازمان امور مالیاتی تحویل بدهند.

البته یکی از اقداماتی که مورد توجه رئیس کل بانک مرکزی قرار گرفته و محور اقدامات این بانک بوده، مبارزه با پولشویی و کاهش تخلفات بانکی است که به این منظور اقداماتی نیز صورت گرفته و برخی از برنامه‌های این بانک نیز در دست اجراست.
با توجه به اینکه بسیاری از فسادها از دریچه حساب‌های بانکی رخ داده، شفافیت در این موضوع به تحقق اهداف بانک مرکزی کمک می‌کند؛ اما سوال این است که نظام بانکی تا چه اندازه در این خصوص با سازمان‌های دیگر همراهی خواهد کرد و از سویی رصد اطلاعات مشتریان و احراز هویت حساب‌های بانکی تا چه اندازه از تخلفات موجود خواهد کاست؟
براساس گزارش‌های موجود به‌دلیل عدم ساماندهی حساب‌های بانکی و ارائه اطلاعات نادرست از سوی برخی افراد به بانک‌ها، برخی خیلی راحت با حساب‌های بانکی افراد دیگر و حتی فوت‌شدگان به فعالیت خود ادامه داده و حاصل کار آنها جابه‌جایی ارقام بزرگ و تخلفات مالی است. تلاش بانک مرکزی این است که تمامی حساب‌ها احراز هویت شده و فعالیت‌های بانکی در فضای شفافی صورت بگیرد.
این رصد‌ها شامل اشخاص حقوقی و حقیقی است. به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ابتدا حساب‌هایی که نباید فعال باشند، مسدود شده و در گام دوم حساب‌هایی که همچنان فعال مانده‌اند براساس میزان تراکنش‌ها بررسی می‌شوند. همچنین براساس قانون بایستی حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی که فاقد شماره ملی هستند و افراد حقوقی که فاقد شناسه ملی هستند، مسدود شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

عملکرد بانک رفاه قابل تقدیر است

بانک رفاه: همچنان از جانبازان حمایت می کنیم

قرعه کشی بانک سینا ۱۷ مهرماه برگزار می شود

امکان کاهش نرخ سود"در کوتاه مدت" وجود ندارد

آیا آرامش بازار ارز تا پایان سال دوام می‌آورد؟

جمع‌آوری نقدینگی با فروش اوراق قرضه

چه اتفاقی برای بیت کوین افتاد ؟

مُهر تایید بر نحوه دریافت وجه التزام

کاهش ۲ درصدی تعداد شعب بانک ملی

محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در اوراق بهادار دولتی لغو شد

شرط بخشودگی جرایم مالیاتی

سپرده‌های بانک سپه از نقدینگی پیشی گرفت

رتبه‌بندی بانک‌ها در پایان سال‌ انجام می شود

گرانی طلا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

نرخ دلار و یورو در صرافی ملی ۳۱شهریور

ابلاغ بخشنامه تغییر ساعات کاری بانک‌ها

جزییات مجوز تاخیر یک ساعته کارکنان بانک‌ها

جزییات جدید حذف ۴ صفر پول ملی اعلام شد

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ارز زوار اربعین

با طراوت، نسیه خرید و فروش کنید

بعد از طلا نوبت نقره است

تفاوت نرخ بهره واقعی و اسمی

"ونوین" سهامداران را شاکی کرد

تلاش بانک سپه برای خداحافظی با امید

بانک گردشگری اموال مازاد خود را می فروشد

تبریک سهمانی به مناسبت آغاز دفاع مقدس

بانک رفاه ۱۳۹ ریال سود محقق کرد

ساختمان بازار متشکل ارزی سوخت

نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

آغاز به‌کار سامانه ثبت اعتراض قطع یارانه