آسیب شناسی رویکردهای اقتصادی ایران

*حیدر مستخدمین‌حسینی/اقتصاددان
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۶/۱۷کد خبر: 255098
آسیب شناسی رویکردهای اقتصادی ایران به ویژه جهت گیری های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی ما را به نکات قابل توجهی منتهی می کند.

به گزارش بنکر (Banker)، دولتمردان ما در تهیه و تدوین سیاست های برنامه ای از جمله لایحه برنامه ششم توسعه از بهترین ایده آل ها و ادبیات استفاده می کنند، اما توان اجرای آن به لحاظ کمبود پتانسیل و عدم توانایی وجود ندارد؛ اتفاقی که در تدوین و اجرای تمام برنامه های توسعه ای شاهد بودیم وهستیم.
امروز اقتصاد ایران با مشکلات بسیاری مواجه است و به نظر نمی رسد از رکود خارج شده باشیم؛ اما برخی مسئولان معتقدند این موفقیت حاصل شده است. فراموش نکنیم که در شرایط فعلی یکی از معضلات اصلی اقتصاد ایران رکود و بیکاری است؛ بنابر این در برنامه ششم توسعه به طور مشخص باید
برنامه های خروج از رکود مورد توجه قرار گیرد و سیاست های اشتغال زایی لحاظ شود.
نکته دیگر اینکه در زمان برنامه ریزی باید واقع بین بود، در حالی که متأسفانه در تمامی برنامه ریزی ها آمال و آرزوها را در برنامه های اقتصادی لحاظ می کنیم. تغییرات و ساختارهای سازمان ملل متحد را در نظر می گیریم و به طور کلی نگاهی ایده آلی به برنامه های توسعه ای داریم؛ آن هم در شرایطی که زمینه اجرای این برنامه های آرمان گرایانه لحاظ نمی شود و نتیجه در نهایت چیزی نیست جز تدوین برنامه های رنگارنگ.
در کل می توان گفت، معضل اصلی کشور ما در حال حاضر موضوع اشتغال است. به همین دلیل نرخ بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی در برنامه های توسعه ای باید لحاظ شود و تنها در این صورت است که می توانیم بگوییم برنامه ششم توسعه گام های اصلی را در اجرای اقتصاد مقاومتی برداشته است.
نکته دیگر اینکه ساختارهای بین المللی شاکله دوم سیاست های برنامه را تشکیل می دهد. شاکله اصلی در شرایط کنونی استفاده از توانمندی داخلی است. در این راستا دولت باید تلاش کند توان اشتغالزایی را به صورت جدی گسترش دهد. به عنوان مثال در حال حاضر صنعت کاشی، سرامیک و صنعت سیمان وضعیت خوشایندی ندارند.در این شرایط اگر برنامه ششم توسعه ظرفیت ها و توانمندی های کشور را مورد توجه قرار دهد، هم فرصت شغلی جدید ایجاد می شود و هم زمینه های رشد و توسعه اقتصادی در کشور فراهم می آید.
باید بپذیریم که ما در اجرای همه برنامه های توسعه ای با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم. به این علت که منابع مالی محدودی در اختیار داریم و متأسفانه برنامه هایی که تا امروز نوشته شده اند، هم تطابق و همخوانی با واقعیات اقتصادی و همین منابع محدود ندارند؛ این در حالی است که اصولا اگر منابع نامحدود بود، لزومی برای نوشتن برنامه هم نبود.
برنامه ششم توسعه هم از این قاعده مستثنی نیست و به همین دلیل انتقادهای زیادی به آن وارد می شود. چون مانند سایر برنامه های توسعه ای از منابعی نوشته شده که امکان تحقق شان به دلیل شرایط اقتصادی فعلی و عدم استفاده از فاینانس های بین المللی عملا وجود ندارد؛ ضمن اینکه برنامه ششم توسعه از به حداکثر رسیدن ظرفیت صادرات غیرنفتی خبر داده و تاکید شده متعاقب آن به پیمان های منطقه به عنوان یکی از اصول توجه شده است، اما همه این موارد ثانویه است.
اصل موضوع بحث خروج از رکود و اجرای سیاست های اشتغالزایی است.بر اساس پیش بینی ها ۵ میلیون نفر نیروی کار تحصیلکرده وارد بازار کار خواهد شد، بنابر این در صورتی که در برنامه ششم توسعه بحث اشتغال حل شود، بسیاری از نا بسامانی های اقتصادی هم ختم به خیر خواهد شد.
نکته دیگر اینکه بر اساس یک سنت در ایران در روند تدوین سیاست های برنامه ای اهداف متعددی ترسیم و تعیین می شود، در حالی که باید یک برنامه کلیدی مد نظر قرار گیرد و همه سیاست ها و برنامه ها بر اساس هدف اصلی تنظیم و اجرایی شوند.
با این وجود دولت ها در تحقق اهداف سیاست های برنامه می توانند تأثیرگذار باشند. دولت نهم و دهم به مدت ۸ سال حوزه های اقتصادی بی برنامگی و عدم بودجه ریزی را پایه ریزی کرد و توسعه داد. رفع آثار وخیم این اشتباهات هم به زمان زیادی نیاز دارد. دولت فعلی هم با شعار تدبیر فعالیت خود را آغاز کرده، از این رو انتظار می رود که بر اساس چارچوب ها، برنامه های اقتصادی را تدوین کند.

متن فوق چکیده ای از مصاحبه دکتر حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق حقوقی و امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی با یکی از رسانه های گروهی است که در مجموعه کتب “آسیب شناسی رویکردهای اقتصادی ایران” به چاپ رسیده است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

عملکرد بانک رفاه قابل تقدیر است

بانک رفاه: همچنان از جانبازان حمایت می کنیم

قرعه کشی بانک سینا ۱۷ مهرماه برگزار می شود

امکان کاهش نرخ سود"در کوتاه مدت" وجود ندارد

آیا آرامش بازار ارز تا پایان سال دوام می‌آورد؟

جمع‌آوری نقدینگی با فروش اوراق قرضه

چه اتفاقی برای بیت کوین افتاد ؟

مُهر تایید بر نحوه دریافت وجه التزام

کاهش ۲ درصدی تعداد شعب بانک ملی

محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در اوراق بهادار دولتی لغو شد

شرط بخشودگی جرایم مالیاتی

سپرده‌های بانک سپه از نقدینگی پیشی گرفت

رتبه‌بندی بانک‌ها در پایان سال‌ انجام می شود

گرانی طلا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

نرخ دلار و یورو در صرافی ملی ۳۱شهریور

ابلاغ بخشنامه تغییر ساعات کاری بانک‌ها

جزییات مجوز تاخیر یک ساعته کارکنان بانک‌ها

جزییات جدید حذف ۴ صفر پول ملی اعلام شد

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ارز زوار اربعین

با طراوت، نسیه خرید و فروش کنید

بعد از طلا نوبت نقره است

تفاوت نرخ بهره واقعی و اسمی

"ونوین" سهامداران را شاکی کرد

تلاش بانک سپه برای خداحافظی با امید

بانک گردشگری اموال مازاد خود را می فروشد

تبریک سهمانی به مناسبت آغاز دفاع مقدس

بانک رفاه ۱۳۹ ریال سود محقق کرد

ساختمان بازار متشکل ارزی سوخت

نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

آغاز به‌کار سامانه ثبت اعتراض قطع یارانه