آسیب‌های شبکه بانکی کشور

۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۵/۲۴کد خبر: 254466
امیرجعفری صامت/ استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم بانکی
در سال‌های اخیر به تبع مشکلات موجود دو رویکرد سختگیرانه و سهلگیرانه در گسترش شعب بانکی مشهود است. برخی اعتقاد دارند با توجه به اینکه کم‌بازده بودن بخش قابل توجهی از دارایی‌های بانک‌ها ناشی از سه عامل: حجم نامتعارف و مطالبات غیرجاری، انباشت بدهی دولت به بانک‌ها و بلوکه شدن منابع در دارایی‌های ثابت و تملیکی و سهام بنگاه‌های اقتصادی، عدم انطباق کامل بانک‌ها با استانداردها و سنجه‌های جهانشمول نظارتی که مبنای سنجش ثابت و استحکام بانک است.سرمایه پایین بانک‌ها عدم شفافیت کافی صورت‌های مالی بانک‌ها، ناشی از عدم طبقه‌بندی صحیح دارایی‌های بانک‌ها و شناسایی سودهای موهوم و غیرواقعی و اشتغال برای موسسات به عملیات بانکی و واسطه‌گری وجوه بدون اخذ مجوز و آن هم در سطحی گسترده از جمله مهم‌ترین آسیب‌ها و چالش‌های شبکه بانکی در حال حاضر به‌شمار می‌آید.در این میان حفظ ثبات و استحکام بانک‌ها و حمایت و صیانت از منافع سپرده‌گذاران و به‌طور کلی نگهداری اعتماد عمومی به نظام بانکی کشور و اجتناب از چالش‌ها و معضلاتی که اخیرا در خصوص برخی موسسات غیرمجاز تجربه شد متاسفانه زحمات بسیاری را برای دستگاه‌های مختلف حاکمیتی و مردم کشورمان به وجود آورد و از مقولاتی است که توجه و نگاه ویژه‌ای را طلب می‌کند.بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر، گاهی از معضلات و مشکلات مذکور و در چارچوب بند ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر اصلاح و تقویت نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی یا ایجاد ثبات در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی اقتصاد به تنظیم مقررات و اجرای این سیاست‌ها توجه کرد. بند ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … است.
از سویی بند ۹ از سیاست‌های کلی برنامه پنج‌ساله ششم توسعه مبنی بر اعمال نظارت کامل و فراگیر بانک مرکزی بر بازار و موسسات پولی، بانکی و اعتباری و ساماندهی موسسات و بازارهای غیرمتشکل پولی و مالی در جهت ارتقا و شفافیت و سلامت و کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات است.
همچنین در اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور ابلاغی توسط مقام ریاست‌جمهوری دائر بر استحکام‌بخشی به بازار از طریق ساماندهی هر چه سریع‌تر موسسات اعتباری غیرمجاز و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از این‌گونه فعالیت‌ها، کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها و هدایت آنها به ایفای نقش کارکرد اصلی خود در زمینه واسطه‌گری وجوه، ارتقای ثبات و استحکام بانک‌ها برای تجدید و احیای دوباره روابط کارگزاری آنها با همتایان شود. در سایر کشورها ارتقاء گزارشگری مالی بانک‌ها با رویکرد افزایش شفافیت و قابلیت اتکای بیشتر به صحت و دقت آمار و اطلاعات منتشر شده و نزدیک‌تر شدن به استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی و جلوگیری از توزیع سودهای موهوم و غیرواقعی، اقدامات و برنامه‌های مختلفی را در دستور کار خود داشته است. از جمله این موارد رفع کاستی‌ها و خلاهای قانونی به عنوان یکی از الزامات و پیش‌نیازهای ایفای مسوولیت‌ها و تکالیف قانونی یادشده و تحقق اهداف و مقاصد عالیه تعیین شده بوده است.در چنین شرایطی، بدیهی است قانون پولی و بانکی کشور به عنوان قانون مرجع نظام پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ که متناسب با شرایط و مقتضیات زمان تصویب خود بوده دیگر نتواند واجد ظرفیت‌ها و قابلیت‌های لازم برای پاسخگویی به نیازها و الزمات فعلی باشد. از سوی دیگر طی این مدت نظام بانکی کشور شاهد تحولات و دگرگونی‌های شگرف در تمامی زمینه‌ها بوده است. از طرفی ماموریت‌ها و تکالیف بسیاری برای تحقق اهداف و مقاصد کلان توسعه اقتصادی کشور به نظام بانکی کشور به مثابه موتور محرک اقتصادی واگذار شده است. بدیهی است ایفای نقش و کارکرد موثر بانک‌ها آن سان که نیل به اهداف اقتصادی و توسعه‌ای کشور را می‌رساند مستلزم فراهم کردن تسهیلات و مقدماتی است که از جمله آن برخورداری از یک چارچوب مقرراتی جامع و کارآمد که پاسخگویی نیازها و چالش‌های کنونی باشد است.
برخی دیگر که خواستار نظارت کمتر بانک مرکزی هستند تمایل به سهل‌گیری بیشتری هستند و معتقدند متقاضیان تاسیس بانک معمولا به همراه مدارک مورد نیاز، برنامه عملیاتی خود را برای دوره پنج ساله به بانک مرکزی ارائه می‌کنند.در این برنامه اهداف بانک‌ها برای هر سال در زمینه‌های مختلف از جمله تعداد کارکنان، تعداد شعب، برآورد هزینه‌ها و درآمدها به بانک مرکزی اعلام می‌شود و صدور مجوز بانک پس از بررسی این برنامه عملیاتی و تایید آن توسط بانک مرکزی انجام می‌شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار