پایش حساب‌های بانکی

۱۰:۱ - ۱۳۹۸/۵/۲۴کد خبر: 254462
مهدی تقوی
اخیرا خبری مبنی بر وجود چند میلیون حساب بانکی بدون استفاده از سوی مدیرکل مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی عنوان شده که برخی‌ها را نگران کرده است. البته گمان نمی‌کنم حساب بانکی بی‌هویت و بی‌نام و نشانی در کشور وجود داشته باشد، اما لازم است در خصوص قوانین افتتاح حساب و سخت‌گیری‌هایی که بانک مرکزی روی آن دارد، نکاتی را عنوان کنم؛ اول اینکه بانک مرکزی اداره نظارت بر بانک‌ها دارد. کار این اداره فرستادن بازرس به شعبات بانک‌ها است که وضعیت سپرده‌ها را بررسی‌کند و اطمینان حاصل کند که اطلاعات تمام حساب‌ها تکمیل بوده و حسابی از قلم نیفتاده است. در واقع اگر در بانکی مشکلی از بابت هویت افراد ایجاد شود یا فردی به هر عنوانی نتواند از حساب بانکی خود استفاده کند، بانک مرکزی با ارسال بازرس به قضیه رسیدگی می‌کند. نکته دوم اینکه یکی از ضوابط و مقررات افتتاح حساب نیز وجود مدارک کامل است. در صورتی که نقصانی در مدارک باشد، هویت فرد دارنده حساب و اسناد موجود در بانک تحت بازرسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم حساب مسدود می‌شود تا فرد برای تکمیل مدارک خود به بانک مراجعه کند.
پس با این وجود برای افتتاح حساب هم بانک سخت‌گیری‌های خاص خودش را دارد و هم از طرف بانک مرکزی نظارت‌های شدیدتری بر بانک‌ها برای اجرای کامل قوانین اعمال می‌شود. پس موضوع وجود حساب‌های بی‌نام و نشان یا دارای نقص مدارک در واقع زنگ خطری است برای سیستم بانکی و به خصوص بانک مرکزی که وظیفه نظارت بر بانک‌ها را بر عهده دارد. البته زنگ خطر به معنی وجود فساد گسترده نیست، بلکه می‌تواند به معنی سرپیچی کردن برخی بانک‌ها از قوانین پایه‌ای و بسیار اساسی افتتاح حساب باشد.
البته که اگر بانکی از قوانین پایه‌ای افتتاح حساب سرپیچی کند و نظارتی بر هویت صاحبان حساب‌ها نداشته باشد در این صورت زمینه برای ورود پول‌های کثیف به اقتصاد ایجاد می‌شود. ردگیری پول‌های کثیف در اقتصاد مشکل است و اگر اینها به چرخه بانکی وارد شوند، در آن صورت سیستم بانکی در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرد.
البته در برخی موارد افراد حساب‌هایی دارند که به هر دلیل از آن استفاده نکرده، بنابراین برای تکمیل مدارک به بانک مراجعه نمی‌کنند. هر چند باید برای این حساب‌ها نیز تدبیری اندیشید، چرا که در آمارهای مربوط به بانک مرکزی منعکس می‌شوند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

عملکرد بانک رفاه قابل تقدیر است

بانک رفاه: همچنان از جانبازان حمایت می کنیم

قرعه کشی بانک سینا ۱۷ مهرماه برگزار می شود

امکان کاهش نرخ سود"در کوتاه مدت" وجود ندارد

آیا آرامش بازار ارز تا پایان سال دوام می‌آورد؟

جمع‌آوری نقدینگی با فروش اوراق قرضه

چه اتفاقی برای بیت کوین افتاد ؟

مُهر تایید بر نحوه دریافت وجه التزام

کاهش ۲ درصدی تعداد شعب بانک ملی

محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در اوراق بهادار دولتی لغو شد

شرط بخشودگی جرایم مالیاتی

سپرده‌های بانک سپه از نقدینگی پیشی گرفت

رتبه‌بندی بانک‌ها در پایان سال‌ انجام می شود

گرانی طلا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

نرخ دلار و یورو در صرافی ملی ۳۱شهریور

ابلاغ بخشنامه تغییر ساعات کاری بانک‌ها

جزییات مجوز تاخیر یک ساعته کارکنان بانک‌ها

جزییات جدید حذف ۴ صفر پول ملی اعلام شد

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ارز زوار اربعین

با طراوت، نسیه خرید و فروش کنید

بعد از طلا نوبت نقره است

تفاوت نرخ بهره واقعی و اسمی

"ونوین" سهامداران را شاکی کرد

تلاش بانک سپه برای خداحافظی با امید

بانک گردشگری اموال مازاد خود را می فروشد

تبریک سهمانی به مناسبت آغاز دفاع مقدس

بانک رفاه ۱۳۹ ریال سود محقق کرد

ساختمان بازار متشکل ارزی سوخت

نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

آغاز به‌کار سامانه ثبت اعتراض قطع یارانه