پایش حساب‌های بانکی

۱۰:۱ - ۱۳۹۸/۵/۲۴کد خبر: 254462
مهدی تقوی
اخیرا خبری مبنی بر وجود چند میلیون حساب بانکی بدون استفاده از سوی مدیرکل مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی عنوان شده که برخی‌ها را نگران کرده است. البته گمان نمی‌کنم حساب بانکی بی‌هویت و بی‌نام و نشانی در کشور وجود داشته باشد، اما لازم است در خصوص قوانین افتتاح حساب و سخت‌گیری‌هایی که بانک مرکزی روی آن دارد، نکاتی را عنوان کنم؛ اول اینکه بانک مرکزی اداره نظارت بر بانک‌ها دارد. کار این اداره فرستادن بازرس به شعبات بانک‌ها است که وضعیت سپرده‌ها را بررسی‌کند و اطمینان حاصل کند که اطلاعات تمام حساب‌ها تکمیل بوده و حسابی از قلم نیفتاده است. در واقع اگر در بانکی مشکلی از بابت هویت افراد ایجاد شود یا فردی به هر عنوانی نتواند از حساب بانکی خود استفاده کند، بانک مرکزی با ارسال بازرس به قضیه رسیدگی می‌کند. نکته دوم اینکه یکی از ضوابط و مقررات افتتاح حساب نیز وجود مدارک کامل است. در صورتی که نقصانی در مدارک باشد، هویت فرد دارنده حساب و اسناد موجود در بانک تحت بازرسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم حساب مسدود می‌شود تا فرد برای تکمیل مدارک خود به بانک مراجعه کند.
پس با این وجود برای افتتاح حساب هم بانک سخت‌گیری‌های خاص خودش را دارد و هم از طرف بانک مرکزی نظارت‌های شدیدتری بر بانک‌ها برای اجرای کامل قوانین اعمال می‌شود. پس موضوع وجود حساب‌های بی‌نام و نشان یا دارای نقص مدارک در واقع زنگ خطری است برای سیستم بانکی و به خصوص بانک مرکزی که وظیفه نظارت بر بانک‌ها را بر عهده دارد. البته زنگ خطر به معنی وجود فساد گسترده نیست، بلکه می‌تواند به معنی سرپیچی کردن برخی بانک‌ها از قوانین پایه‌ای و بسیار اساسی افتتاح حساب باشد.
البته که اگر بانکی از قوانین پایه‌ای افتتاح حساب سرپیچی کند و نظارتی بر هویت صاحبان حساب‌ها نداشته باشد در این صورت زمینه برای ورود پول‌های کثیف به اقتصاد ایجاد می‌شود. ردگیری پول‌های کثیف در اقتصاد مشکل است و اگر اینها به چرخه بانکی وارد شوند، در آن صورت سیستم بانکی در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرد.
البته در برخی موارد افراد حساب‌هایی دارند که به هر دلیل از آن استفاده نکرده، بنابراین برای تکمیل مدارک به بانک مراجعه نمی‌کنند. هر چند باید برای این حساب‌ها نیز تدبیری اندیشید، چرا که در آمارهای مربوط به بانک مرکزی منعکس می‌شوند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار