فقط ۲۲ درصد وثیقه‌ بانک‌ها مستحکم است

محمدحسین ادیب| اقتصاددان
۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۵/۲۲کد خبر: 253429
فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
به گزارش بنکر (Banker)،  آیا براساس صورت مالی بانک‌ها، معادل سودی که بانک‌ها به سپرده پرداخت می‌کنند،  سود می‌کنند؟ ‌مردم عادی که به بانک مراجعه می‌کنند هنگام دریافت وام، بانک از آنها طلب وثیقه می‌کند و مردم فکر می‌کنند همه وام‌های بانک‌ها به همین شکل است در حالی که این برداشت کاملا اشتباه بوده و بانک‌های بورسی فقط ١١ درصد از سپرده‌های بانکی را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک و ساختمان است.
بانک‌های بورسی ١١۵٣ هزار میلیارد تومان سپرده دارند و فقط ١٢۵ هزار میلیارد تومان آن را وثیقه ملکی گرفته‌اند، یعنی فقط ١١ درصد از سپرده‌ها را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک است. ‌البته اگر بانک‌ها در ازای پرداخت وام، سهام، سپرده، اوراق مشارکت و ماشین‌آلات را هم وثیقه بگیرند تقریبا مثل ملک است و در اصطلاح بانکی به آن می‌گویند وثیقه مستحکم، یعنی خیال بانک راحت است که اگر وام‌گیرنده از پرداخت وام خودداری کرد، بانک با فروش وثیقه می‌تواند طلب خود را وصول کند. اما فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
اگر بانک وامی را که می‌دهد در ازای آن چک و سفته بگیرد و وام‌گیرنده وام را پرداخت نکند در ٩٠ درصد از موارد دست بانک به‌جایی بند نیست. در ذیل برگرفته از صورت مالی بانک‌های بورسی نشان داده می‌شود که چند درصد از سپرده‌ها به وامی تبدیل شده که وثیقه آن مستحکم است: بانک گردشگری حدود دو درصد، بانک ایران‌زمین حدود سه درصد، بانک دی حدود هفت درصد، بانک خاورمیانه حدود ١٠ درصد، بانک سامان حدود ١١ درصد، بانک پارسیان حدود ١٢ درصد، بانک سرمایه حدود ١۵ درصد، بانک کارآفرین حدود ١٩ درصد، بانک تجارت حدود ١٩ درصد، بانک صادرات حدود ٣٢ درصد و بانک پاسارگاد حدود ۶٨ درصد.
البته بانک‌های ارزنده‌ای مثل بانک مسکن که این نسبت ٩٢ درصد است در زمره بانک‌های بورسی نیستند. یک‌سری از بانک‌ها مثل بانک ملی به‌عنوان بانک دولت و بانک ملت به‌عنوان بانک شرکت نفت اجل از این شاخص‌ها هستند و مطمئن‌ترین بانک‌ها تلقی می‌شوند. هرکدام از خوانندگان می‌توانند با ورود به گوگل و نوشتن عبارت «صورت مالی بانک مورد...» صحت هرکدام از اطلاعات فوق را در یک دقیقه راستی‌آزمایی کنند.
 بانک‌هایی که دو درصد سپرده مردم را به وامی تبدیل کرده‌اند که وثیقه ملکی یا وثیقه مطمئن دارد، این سود‌ها چیست که به سپرده می‌دهند؟ سودی که بانک‌ها به سپرده مردم می‌دهند باید با صورت‌های مالی آن بخواند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

جزییات طرح جدید بیمه بیکاری

قیمت طلا تا ۲۰۲۰ به ۱۶۹۰ دلار خواهد رسید

میزان ورود و خروج طلا توسط مسافر ؟

آغاز درج جمله " وابسته به بانک سپه "

کارنامه بانک ملی در خروج از بنگاهداری

پارسه نام جدید به‌جای ریال

روحانی لایحه حذف ۴ صفر را به مجلس فرستاد

دلایل فرار پول ها و افت وام‌دهی در بانک ها

طلا از مرز ۱۵۰۰ دلار عبور کرد

قیمت طلا مجدد صعودی شد

وزن وام بانکی در خرید خانه چقدر شد؟

راهکارهای سه گانه برای اصلاحات بانکی

مشکل بانکی از کجا آغاز شد؟

مانع اصلی اصلاحات بانکی

ادله بیمه‌گران برای معافیت از مالیات

شکایت بانک مرکزی از مالیات ارزی

زمستان رکود در راه است یا نه؟

بی‌ثباتی جهان، عامل صعود طلا؟

طلا در انتظار نشست «جکسون هول»

سکه ۳۰ هزار تومان افتاد

گرفتاری نوسان گیران در دامنه‌ای محدود

دلار به کف ۷ ماهه برگشت

برترین بانکداران جهان

از بانک شهر تا ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید

دولت بی‌پول، چگونه مردم را فقیر می‌کند؟

طرح تسهیل تسویه بدهکاران برگشت خورد

اولتیماتوم وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی

رتبه بندی استان ها در چک های برگشتی

برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک بورسی

صنعت بیمه بعد از ۸۰ سال به کجا می رود؟