چرایی عدم تعادل نظام پولی

۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۵/۶کد خبر: 252999
*حیدر مستخدمین‌حسینی/اقتصاددان
در شرایط تعادل اقتصادی و با وجود نظارت‌های مستمر مقام ناظر پولی بر روند ورودی‌ها و خروجی‌های بانکی، رقم کل نقدینگی کشور و رقم مانده سپرده‌های بانکی به برابری نسبی خواهند رسید. براساس این اصل قانونی، هرگونه فعالیت مغایر با قوانین بانک مرکزی که از نظارت‌های قانونی مقام ناظر پولی محروم بماند، می‌تواند به افزایش فاصله رقم کل نقدینگی و مانده سپرده‌های بانکی منجر شود.
به این ترتیب بانک‌ها و موسسات مالی هر یک به سهم خود موظفند هر نوع افزایش یا کاهشی که در منابع مالی آنان شکل می‌گیرد را در گزارش‌های هفتگی خود به بانک مرکزی ارائه دهند تا بدین ترتیب بر وظیفه قانونی خود مبنی بر حفاظت از قوانین مندرج در بانک مرکزی پایبند باقی بمانند.
اما طی سال‌های گذشته و به دنبال شکل‌گیری موسسات غیرمجاز مالی، نقش بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر بر میزان وجوه ورودی و خروجی‌های این موسسات رو به زوال گذاشت و به این ترتیب مانده سپرده‌های بانکی توانست از رقم کل نقدینگی سبقت بگیرد.
بنابراین هرچقدر که شاهد افزایش فاصله رقم مانده سپرده‌های بانکی و نقدینگی باشیم، به همان میزان از کنترل و نظارت بانک مرکزی بر فعالیت‌های بانکی کاسته خواهد شد و نشان می‌دهد که بانک مرکزی از کنترل ورودی‌ها و خروجی‌های شعب بانکی ناتوان مانده است.
بنابراین عدم تعادلی که طی سال‌های اخیر و به واسطه شکل‌گیری موسسات غیرمجاز وجود داشت، نقدینگی‌های در دست این موسسات را به سمت فعالیت‌هایی همچون فعالیت‌های مربوط به بازار ارز و سکه و همچنین املاک و مستغلات سوق می‌داد و به این ترتیب بی‌نظمی‌ها و اختلال‌های بسیاری را بر فضای اقتصادی کشور تحمیل کرد.
با این حال اقدامات بجا و محکم بانک مرکزی در برخورد با موسسات غیرمجاز و تلاش برای ساماندهی و تعیین تکلیف این موسسات مالی، توانست بر کنترل مقام ناظر پولی بر سپرده‌های بانکی بیفزاید و ورود و خروج منابع بانکی را تحت اراده و اختیار خود بگیرد. این موضوع از یک سو توانست منجر به شکل‌گیری فضای منضبط پولی در بازار مالی کشور شود و از سوی دیگر فضای کلان اقتصادی را نیز دستخوش انضباط پولی شکل گرفته کند.
اما به نظر می‌رسد آنچه در فروردین‌ماه سال‌جاری توانسته منجر به افزایش فاصله رقم مانده سپرده‌های بانکی و رقم کل نقدینگی شود، مقطع زمانی شکل‌گرفته در آن است که موجب تاخیر در انتقال وجوه بانکی شده است. به عبارتی دیگر اختلاف مقاطع زمانی موجود بین سپرده‌های بانکی و نقدینگی، ناشی از وجوه در راهی است که تاکنون در حساب اصلی خود قرار نگرفته است.
به این ترتیب اگرچه اختلاف بین ارقام مانده سپرده‌های بانکی و رقم کل نقدینگی می‌تواند بیانگر نظارت ناکافی بانک مرکزی بر عملیات ورود و خروج وجوه بانکی باشد اما مقطع زمانی کنونی تنها موید تاخیر در انتقال وجوه بانکی است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

از افزایش وام خرید مسکن چه خبر؟

قیمت طلا،سکه و ارز در بازار امروز ۲۱ مهر

این بانک،"دیجیتالی" است

وام ۳۰ میلیون تومانی برای سربازان

تاثیر کاهش سود سپرده‌ بانک ها در بازار ارز

بانک ها پربیننده ترین نماد بورس شدند

توصیه بانک آمریکایی: بهترین فرصت خرید طلا است

رکوردداران کارتخوان در ایران

نرخ تسعیر ارز در شبکه بانکی اعلام شد

حباب سکه به منفی ۵۰ هزار تومان رسید

ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف بانک صادرات عملیاتی شد

رتبه دوم جهانی ایران در کارتخوان

پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

چرا تورم در مناطق محروم بیشتر است؟

دخایر اسکناس ارزی ایران افزایش یافت

حساب های ۵ میلیاردی زیر ذره بین مالیات

پول درآوردن های عجیب!

فرمول دلار زدایی چین

جدول قیمت کلنگی‌های بازار مسکن تهران

قیمت اجناس بعد از حذف ۴ صفر از پول ملی

رکورد خرید طلا شکسته می شود؟

فرق بین الماس و برلیان در چیست؟

همه چیز برای رشد «وبصادر» مهیاست

طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد

پیش بینی قیمت دلار طی روزهای آینده

آماده ورود به شعب سلف سرویس باشید

آغاز فروش گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین

قیمت طلا،سکه،دلار و ارز در بازار ۲۰ مهر

دلار در پشت محدوده مقاومتی ایستاد

به بهانه طرح قانون بانکداری جدید در مجلس