بانک مرکزی از دولت منفک می‌شود؟

۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۴/۲۴کد خبر: ۲۵۲۶۳۲
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در طرح اصلاح نظام بانکی نحوه سپرده گذاری، پرداخت تسهیلات، قانون ورشکستگی برای بانک ها، نوآوری برای جرایم، طراحی سپرده سرمایه گذاری خاص در بانک ها و اقتدار و استقلال بانک مرکزی مطرح شده است.

به گزارش بنکر (Bankerاسم طرح را « اصلاح طرح بانکداری اسلامی » گذاشته‌اند هرچند که بسیاری معتقدند نظام بانکداری فعلی هیچ تطابقی با واژه اسلامی ندارد و موید آن هم سودهای کلان بانکی است که علاوه بر نارضایتی عموم مردم، کمر بخش تولید و صنعت را نیز شکسته است.

اصلاح طرح بانکداری اسلامی چندی است که مطرح شده و هم اکنون نیز در انتظار طرح در صحن علنی مجلس است تا به قانون تبدیل شود. محمدرضا پورابراهیمی که جزو طراحان این طرح بشمار می آید در این زمینه گفته است: « اصلاح طرح بانکداری اسلامی از سوی کمیسیون اقتصادی به صحن علنی مجلس ارجاع شده است و منتظر تعیین دستور کار از سوی هیات رئیسه برای رسیدگی نهایی به این طرح هستیم. این طرح بسیاری از خلأهای موجود در شبکه بانکی را رفع خواهد کرد و با تصویب نهایی آن، سپرده گیری بانک‌ها، سرمایه گذاری‌ها و همچنین ارایه تسهیلات هدفمند خواهد شد ».

جزئیات اصلاح طرح بانکداری اسلامی

در رابطه با اصلاح طرح بانکداری اسلامی خبرنگار اقتصاد۲۴به سراغ احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس رفت. وی در این گفتگو اظهار داشت: قانون نظام بانکداری در سال ۱۳۶۲و به صورت یک دوره آزمایشی پنج ساله تصویب شد اما اکنون با وجود گذشت ۳۶سال از آن زمان، همچنان با وجود نواقص بسیاری که دارد در حال اجراست.

وی افزود: بانک ها در سود با مشتری ها شریک هستند اما در ضرر خبری از مشتری نیست که این روش صحیح نیست و همین روش آثار زیانبار بسیاری برای نظام بانکی کشور به ارمغان می آورد.

نماینده رفسنجان در مجلس بیان کرد: در مجلس قبلی طرح جامع نظام بانکداری اسلامی مطرح شد و در دوره فعلی هم ادامه داده شد.

انارکی محمدی ادامه داد: در طرح اصلاح نظام بانکی تمام مواردی که بانکداری کشور را دچار مشکل کرده در دست بررسی است از جمله اینکه نحوه سپرده گذاری، پرداخت تسهیلات، قانون ورشکستگی برای بانک ها، نوآوری برای جرایم، طراحی سپرده سرمایه گذاری خاص در بانک ها و اقتدار و استقلال بانک مرکزی در این طرح مطرح شده است.

تاسیس سازمان نظارت در بانک مرکزی

وی افزود: در این طرح، سازمان نظارت در بانک مرکزی تشکیل می شود که می تواند نظارت بیشتری بر سیستم بانکی کشور داشته باشد .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دو نوع لایحه ای که دولت و مجلس پیشنهاد داده بودند یکی استقلال بانک مرکزی و دیگری بانکداری اسلامی بود که به آن لایحه دو قلو نیز می گفتند ولی این دو لایحه با هم ادغام و یک طرح کامل و جامع بانکداری اسلامی را تشکیل دادند.

انارکی محمدی خاطرنشان کرد: قانون اصلاح نظام بانکی با توجه به مشکلاتی که امروزه بانک ها دچار آن هستند تدوین شده است زیرا بسیاری از بانک ها پذیرنده مسئولیت های خود نبودند و مشکلاتی که بانک ها در حوزه قوانین و مقررات دارند و همچنن عدم استقلال بانک مرکزی مجلس را به فکر اصلاح نظام بانکی کشور انداخت تا چاره ای برای این مشکل بیابد.

وی مطرح کرد: همچون قوانین جاری، بانکداری نیز باید در کشور ما اسلامی باشد. امروز برخی قوانین ما اسلامی نیست و برای مردم مشکل‌ساز شده است و نمی تواند به اقتصاد و سرمایه گذاری در کشور کمک کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه اصلاح طرح بانکداری اسلامی هرچه زودتر تصویب و اجرایی شود، اظهار داشت: در تدوین این طرح بخش خصوصی و دولتی از جمله وزارت اقتصاد و وزارتخانه های مربوطه اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس نقش داشتند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله

۱۰ بانک قدیمی فعال جهان کدامند؟

کاهش تورم نقطه به نقطه با شیب تند

مشروح گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با NBC

احتمالا مجلس به حذف ۴صفر رأی نمی‌دهد

نرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد