کاهش بدهی خارجی ایران هنر نیست

۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۴/۲۴کد خبر: ۲۵۲۶۲۶
حسن روحانی روز گذشته در جمع مردم شیروان سخنانی در خصوص کاهش بدهی خارجی ایران ذکر کرد که این سخنان مایه تعجب کارشناسان است.

به گزارش بنکر (Banker)، وی اذعان داشت که هر کشوری که در مضیقه قرار می‌گیرد به دلیل کاهش درآمد، بدهی‌اش افزایش می‌یابد، اما ما در مدت ۱۴ ماهی که در فشار شدید تحریم قرار گرفته‌ایم، بدهی خارجی دولت‌مان کاهش یافته است؛ در سال ۹۶ بدهی خارجی ما ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بوده است اما امروز این بدهی به ۹.۵ میلیارد رسیده است.
رئیس جمهور گفت که کاهش ۲۵ درصدی بدهی خارجی دولت به این معناست که با وجود اینکه در سختی قرار گرفته‌ایم، نه تنها به سمت بیگانگان، خارجی‌ها و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکرده‌ایم، بلکه روی پای خود ایستاده‌ایم و مخارج‌مان را در حد امکان تامین کردیم و در عین حال بخشی از بدهی‌های سال‌های گذشته را نیز پرداخت کردیم.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که به اعتقاد صاحبنظران کاهش بدهی خارجی ایران تحت تاثیر کاهش مبادلات تجاری ایران با سایر کشورهای جهان است. تحریم‌ها در عمل میزان مبادلات تجاری ما را پایین آورده است، مانند کاسبی که امکان معامله تجاری را ندارد و در مغازه خود را بسته است.این کاسب معامله‌ای ندارد که بخواهد احتمالا مقروض شود، بنابراین، این که بر خود ببالد که بدهی ندارد هنر نیست. حالا ماجرای سخنان رئیس جمهور ماست،آن چه سبب افت بدهی خارجی کشور شده، کاهش مبادلات ماست، چرا که تا زمانی که مبادله‌ای صورت نگیرد، پولی نیز در چرخه تجاری مبادله نخواهد شد.
به اعتقاد صاحبنظران، یکی از جوانب و آثار تحریم این است که وقتی دولتی در میان منگه قرار داده می‌شود و در خصوص گرفتن وام بین‌المللی و گرفتن تسهیلات مالی مورد تحریم قرار می‌گیرد، بدهی‌های خارجی آن کشور از جمله بدهی به بانک جهانی نیز افزایش نمی‌یابد.
بنابراین نمی‌توان این مسئله را حاصل تلاش دولت یا آثار مثبت رشدتجاری برای کشور ارزیابی کرد.وقتی که جلو امکانات اعتباری ما گرفته شده است تا جایی که ما حتی سوئیفت نیز نداریم، تجارتی انجام نمی‌شود که بخواهیم بابت آن بدهی بالا بیاوریم.
بنابراین ابراز کاهش بدهی خارجی ما توسط رئیس جمهور که آن را نشانه کارایی دولتش ذکر کرده است، از شخص آقای روحانی که حقوقدان است، انتظار نمی‌رود، چون این مسئله یک دودوتا چهارتای کوچک است که هر کسی که از علم اقتصاد سر در بیاورد آن را می‌داند چه‌برسد به‌رئیس جمهوری که از مشاوران بزرگ اقتصادی در هدایت کشور بهره می‌برد و بعید است چنین‌چیزی را ایشان ندانند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله

۱۰ بانک قدیمی فعال جهان کدامند؟

کاهش تورم نقطه به نقطه با شیب تند

مشروح گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با NBC

احتمالا مجلس به حذف ۴صفر رأی نمی‌دهد

نرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد