کمترین قیمت دلار در سال ۹۸

۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۴/۲۴کد خبر: ۲۵۲۶۲۰
دیروز کمترین قیمت دلار در سال ۹۸ به ثبت رسید. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۳۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با نزول از مرز مهم ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی به قیمت ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

به گزارش بنکر (Banker)،  این بیشترین میزان افت روزانه دلار از ۱۹ خرداد ماه بود و موجب شد که این ارز به کمترین سطح قیمتی خود از اواخر بهمن‌ماه برسد. همچنین روز یکشنبه، سکه نیز در واکنش به افت دلار، ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.
این قیمت نیز از بهمن‌ماه سابقه نداشته است.  از همان ابتدای روز دوم هفته مشخص بود که فروشنده‌های بیشتری در بازار حضور دارند و خبری از خریداران نیست. این موضوع از قیمت شروع دلار نمایان بود؛ چراکه این ارز با قیمت ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان معاملات خود را آغاز کرد که ۲۰۰ تومان کمتر از روز شنبه بود. پس از چند رفت و برگشت قیمتی و ورود شماری از خریداران در مرز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی، از حدود ساعت ۳ بعدازظهر موج دوم فروش‌ها آغاز شد و قیمت به زیر سطح یاد شده رفت.  یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در افت قیمت دلار، نزول نرخ حواله درهم بود که دیروز در دو مقطع نزولی شد؛ یکی در ابتدای روز که به ابتدای محدوده ۳ هزار و ۴۰۰ تومانی نزدیک شد و یکی در اواخر روز که به کانال ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی وارد شد و در حوالی ۳ هزار و ۳۹۰ تومان به کار خود پایان داد. با این قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی زیر ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

در کنار سیگنال کاهشی درهم، آنچه در روزهای اخیر توجه معامله‌گران را جلب کرده است، نبود تقاضا در بازار است. برخی از فعالان بازار باور دارند، به‌دلیل نوسانات رو به پایین دلار در ماه‌های اخیر، نوسان‌گیران و معامله‌گران بزرگ بازار یا در معاملات ارزی مداخله نمی‌کنند یا نقدینگی خود را به سایر بازارها مانند بازار سهام برده‌اند. عده‌ای نیز افزایش عرضه بازارساز را عامل افزایش شیب کاهشی قیمت دانسته‌اند؛ عرضه‌ای که از نظر آنها به‌صورت اسکناس دلار و حواله درهم صورت می‌گیرد. این عده باور دارند در هفته‌های اخیر صادر‌کننده‌ها ارز بیشتری را به بانک مرکزی تحویل داده‌اند؛ یکی از دلایل این اقدام نزدیک‌شدن قیمت دلار سامانه نیما به بازار آزاد است و دلیل دیگر به نزدیک بودن تحویل اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های صادراتی نسبت داده شده است.  البته برخی از فعالان باور داشتند، حداقل دیروز بازارساز نقشی به‌صورت عرضه‌کننده برای کاهش قیمت دلار نداشته است. از نظر آنها، دیروز قیمت دلار در صرافی‌های بانکی در برخی از مقاطع روز بالاتر از بازار آزاد بود و همین نشانه خوبی است که بتوان از آن برداشت کرد، عرضه‌کننده ارز بازار، صرافی‌های بانکی نبوده‌اند. به‌عنوان مثال، دیروز حدود ساعت ۳ بعدازظهر در حالی که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان ثبت شده بود، در معاملات کف بازار، معامله‌گران با قیمت ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان حاضر به فروش دلار بودند. برخی این موضوع را نشانه‌ای از آن می‌دانستند که بازارساز خود در قامت خریدار وارد بازار شده است.

در مقابل، این گروه، برخی فعالان به صحبت‌های یکی از نمایندگان مجلس اشاره می‌کنند که عنوان کرده بود، بازارساز نمی‌تواند بازار متشکل ارزی را راه‌اندازی کند؛ چرا که قیمت بازار آزاد به سامانه نیما نزدیک نشده است. این موضوع چنین سیگنالی را به ذهن برخی معامله‌گران متبادر کرد که بازارساز طی روزهای آتی برای آغاز به کار بازار متشکل، عرضه خود را بالا خواهد برد و قیمت‌ها در بازار آزاد کاهشی‌تر خواهند شد.  با این حال، تعداد زیادی از فعالان بازار باور داشتند، نوسان کم دلار طی دو هفته گذشته موجب شد برخی از معامله‌گران بزرگ بازار به اصطلاح«مال» خود را خالی و سعی کنند در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کنند. در واقع، نوسان‌گیران در قیمت‌های نزدیک به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان فروش ارز خود را کلید زده‌اند و سعی می‌کنند با خرید در قیمت‌های پایین‌تر و بالا کشیدن دوباره دلار، کسب سود کنند. با این حال، مشخص نیست در صورت صحت این تئوری، بازار قدرت افزایشی را داشته باشد که به خواست این دسته از نوسان‌گیران حرکت کند.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله

۱۰ بانک قدیمی فعال جهان کدامند؟

کاهش تورم نقطه به نقطه با شیب تند

مشروح گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با NBC

احتمالا مجلس به حذف ۴صفر رأی نمی‌دهد

نرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد