اقدامات موثر بانک مرکزی برای بازار سرمایه

۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱/۳۱کد خبر: 246726
کارشناس بازار سرمایه اقدام موثر بانک مرکزی در تبدیل سود سپرده از روز شمار به ماه شمار را عامل سوق نقدینگی به سمت این بازار دانست.

به گزارش بنکر (Banker)،همایون دارابی، کارشناس  بازار سرمایه ضمن  تشریح عملکرد بورس در هفته گذشته به رکورد زنی تاریخی شاخص کل در ۲۶ فروردین ۹۸ اشاره کرده و گفت: بازار سرمایه هفته طوفانی را با رسیدن به پله ۲۰۰ هزار واحدی سپری کرد. از ۱۵ تا ۲۰ اسفند ۹۷ یک جریان رکورد شکن عظیمی وارد بازار سرمایه شد.
وی افزود: تقریبا بازار بورس  در سال گذشته  با یک سری از انگیزه‌ها شروع به رشد کرد که مهم ترین انگیزه آن  بحث بهبود فروش شرکت ها بر اساس افزایش نرخ ارز نیمایی مطابق بود. انگیزه دیگری که منجر به بهبود شرایط معاملاتی بازار سرمایه شد، تصمیم دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ از برخی کالاها بود.قطعا با حذف نرخ تحمیلی ارز، به شفافیت در بازارها کمک خواهد شد.
دارابی بیان کرد: افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به  ۷۲ دلار منجر شد تا  قیمت محصولات پتروشیمی  هم در تابلو معاملاتی بازار سرمایه  بالا برود. همه این دلایل بازار را به سمت رشد شاخص برد.
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: در بازار موازی هرچه تلاش کردند  که قیمت دلار بالاتر از حد مجاز برود موفق نشدند و این نشانگر این بود که ما در مرحله اشباع قرار گرفته ایم. در نتیجه نقدینگی از بازارهای موازی به سمت خرید سهام سوق پیدا کرد.
دارابی با اشاره عملکرد خوب بانک مرکزی در سرازیر شدن نقدینگی به سمت بورس، گفت: در اواخر سال نظام بانکی سود سپرده ها را به صورت ماه شمار تعریف کرد، همچنین  با کنترل نرخ بهره و بازدهی اوراق تا حد زیادی اجازه حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه را صادر کرد. 
وی ادامه داد: فعلا قیمت ها در شرایطی است که با عرضه و تقاضا زیادی روبرو هستیم و اگر شرایط اقتصادی با همین ثبات ادامه داشته باشد رشد خوبی خواهیم داست.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: در عین حال تلاش ها برای بروزرسانی مقررات کسب و کار یا حذف قوانین دست و پا گیر ضعیف است و  نگاهی به آمار نشان می دهد که جایگاه کسب و کار در ایران براساس رتبه بندی جهانی نه تنها مطلوب نیست  بلکه شاید در برخی موارد  کمی تاسف بار نیز هست؛  این کار نیاز به یک باور عملی در میان دولت دارد و هر سه قوه باید برای بهبود این شرایط اقدام کنند.
وی درباره الزامات و اقتضائات قانونی، تجاری و اقتصادی برای رونق تولید در کشور هم گفت: پیش از الزامات قانونی، اقتصاد کشور امروز نیازمند همدلی و همراهی دولت و بخش خصوصی و مردم است.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،دارابی تصریح کرد:  متاسفانه در حالی که بنگاه های اقتصادی از طریق تحریم تحت فشار خارجی است از داخل هم فشار مالیات و بیمه و ده ها مشکل دیگر را تحمل می کند؛ این مساله باید اصلاح شود و باید دانست که همه  باید با هم به سمت هر هدفی حرکت کنند.
دارابی در پایان با اشاره به کنترل بازار سرمایه در مقابل جو روانی و اخبار سیاسی گفت: بازار سهام مثل باقی بازارها از مسائل سیاسی تاثیر پذیری خود را حفظ می کند، وقتی تحولات سیاسی دامنه تغییراتش کاهش پیدا می کند یعنی عوامل خنثی کننده دارد. در بورس هم تاثیر پذیری همچنان برقرار است اما در حال حاضر عوامل اقتصادی قوی تری برای معاملات وجود دارد. بطور مثال در روز  تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا، بازار سهام کم ترین تاثیر را از این بحث سیاسی گرفت و به رشد خود ادامه داد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

دیوار کوتاه کارمندان بانک‌ها و موسسات!

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت !

ارز چگونه وارد ایران می‌شود؟

ظرفیت ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

تکمیل پرونده بانک‌ها در بازار متشکل ارزی

۴ نکته همتی از ثبات در بازار ارز

حقوق کارمند بیمه دانا ۱۱ میلیون تومان!

سپرده گذاری در بانک پرسود تر است

فقر مطلق رو به افزایش است

تورم خوراکی‌ها ترمز کشید

سیگنال‌های تورم نقطه به نقطه

فنی‌های بازار ارز چه می‌گویند؟

متغیرهای افت دلار کدامند؟

ریزش آرام دلار صعود جمعی سهام

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور