پیش بینی وضعیت دلار در سال ۹۸

۱۱:۸ - ۱۳۹۸/۱/۱۴کد خبر: 246332
با توجه به تحولاتی که در یک‌سال و نیم گذشته اتفاق افتاده است می‌توان پیش‌بینی از روند نرخ ارز در سال ۹۸ را ارائه کرد.

به گزارش بنکر (Banker)، برای پیش‌بینی نرخ ارز باید متغیرهای نرخ‌های سود، کسری بودجه دولت، صادرات نفت و رشد تولید را پیش‌بینی کرد.

نرخ سود:
باید به این نکته توجه داشت که فعالان اقتصادی زمانی اقدام به خرید ارز می‌کنند که بازده انتظاری نگهداری ارز بیش از بازده روی دارایی‌های دیگری همچون سپرده‌های بانکی باشد. با تاکید بانک مرکزی بر حفظ نرخ سود در شبکه بانکی، این انتظار وجود دارد که نگهداری نرخ ارز جذابیت بیشتری داشته باشد.
تاکید بانک مرکزی بر تثبیت نرخ سود در شبکه بانکی را باید به صورت ادامه سیاست انبساط پولی در نظر گرفت. با توجه به بالا بودن نرخ تورم انتظاری، نرخ سود واقعی نگهداری سپرده منفی است. پایین بودن نرخ سود واقعی باعث می‌شود که تقاضا برای پول افزایش یابد و بانک‌ها تمایل داشته باشند حتی از طریق اضافه برداشت و بزرگ‌تر کردن پایه پولی به این تقاضا جواب دهند. در نتیجه، پایین بودن نرخ سود واقعی نه‌تنها موجب افزایش نرخ رشد عرضه پول می‌شود، بلکه مصرف‌کنندگان را برای افزایش مصرف و خرید دیگر دارایی‌ها ترغیب می‌کند. بنابراین باید انتظار داشت که تورم افزایش یابد و متعاقباً فشار برای افزایش نرخ ارز در بازار ایجاد شود.
 
کسری بودجه دولت: 
 اگر دولت نتواند کسری بودجه به‌وجود‌آمده در نتیجه کاهش درآمدها از محل فروش نفت را پوشش دهد، باید منتظر افزایش پایه پولی و رشد عرضه پول بود. اگرچه دولت به‌طور مستقیم نمی‌تواند از بانک مرکزی استقراض کند، اما همواره از راه‌های غیرمستقیم از منابع بانک مرکزی استفاده کرده است. بنابراین باید انتظار داشت که کسری بودجه دولت منجر به افزایش رشد عرضه پول و متعاقباً افزایش نرخ ارز در بازار شود.
 
رشد اقتصادی:
کاهش رشد اقتصادی در سال آینده می‌تواند از طریق کاهش تقاضا برای واردات باعث کاهش فشار افزایشی در بازار ارز شود. از این‌رو، می‌توان انتظار داشت که در سال آینده واردات تا حد زیادی کاهش یابد.
 
صادرات نفت:
برخلاف مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، صادرات نفت اثر بسیار سریعی بر نرخ ارز خواهد داشت. همه موارد فوق‌الذکر اثرات تدریجی و آهسته بر نرخ ارز خواهند داشت، اما صادرات نفت و حتی انتشار اخباری در خصوص صادرات نفت می‌تواند اثرات بسیار سریع و جهشی بر نرخ ارز داشته باشد. نباید فراموش کرد که کانال اصلی دسترسی اقتصاد ایران به ذخایر ارزی، فروش نفت در بازارهای بین‌المللی است. کاهش قیمت نفت یا کاهش میزان صادرات نفت به معنی کاهش جریان ورودی ارز به اقتصاد است و برای ایجاد تعادل در دریافت‌ها و پرداخت‌های خارجی افزایش نرخ ارز اجتناب‌ناپذیر است. از این‌رو باید نسبت به شکل‌گیری انتظارات در خصوص آینده روابط خارجی و صادرات نفت بسیار حساس بود.
با توجه به عوامل ذکرشده می‌توان چنین جمع‌بندی کرد که در سال آینده فشارهای افزایشی در بازار ارز وجود خواهد داشت.
در این شرایط دولت و بانک مرکزی می‌توانند از طریق اعمال سیاست پولی غیرانبساطی تا حدودی التهابات نرخ ارز را کنترل کنند. ترسیم نرخ سود صعودی در ذهن فعالان اقتصادی باعث کاهش انتظارات تورمی می‌شود و بازده انتظاری نگهداری ارز را کاهش می‌دهد. از این‌رو نباید استفاده از سیاست پولی را در شرایط فعلی کم‌اهمیت پنداشت. یکی از دلایلی که اغلب برای حفظ نرخ سود در سطوح پایین عنوان می‌شود حمایت از تولید است ولی اغلب این نکته فراموش می‌شود که در شرایط تورمی انگیزه‌های تولید به شدت آسیب می‌بیند و نرخ سود نمی‌تواند ترمیم‌کننده این شرایط باشد. البته پیشنهاد افزایش نرخ سود به معنی افزایش آن متناظر با نرخ تورم نیست. بلکه بانک مرکزی می‌تواند با افزایش پله‌ای نرخ سود انتظارات فعالان اقتصادی را به سوی کاهش نرخ تورم انتظاری سوق دهد. کاهش نرخ تورم انتظاری می‌تواند قبل از اینکه لازم باشد نرخ سود به شدت افزایش یابد به کاهش تورم و بازگشت آرامش به بازار ارز کمک کند و اقتصاد تثبیت شود.
در کنار به‌کارگیری سیاست پولی غیرانبساطی، دولت باید نرخ ارز بازار را به رسمیت بشناسد. نرخ ارز بازار اکنون به عنوان عامل جهت‌دهنده به انتظارات قیمتی هزینه‌هایی بر بنگاه‌ها و خانوارها تحمیل کرده است، اما منافع این نرخ که به صورت ایجاد انگیزه در صادرکننده است به دلیل وجود سامانه نیما محقق نمی‌شود. باید به این نکته توجه داشت که نرخ ارز بازار آثار قیمتی خود را داشته است و یکسان‌سازی نرخ ارز اثری مضاعفی بر قیمت‌ها نخواهد داشت. بنابراین نباید نسبت به آزادسازی نرخ ارز نگران بود. یکسان‌سازی همچنین وضعیت مالی دولت را بهبود می‌بخشد و دولت قادر خواهد بود از اقشار آسیب‌پذیر حمایت موثرتری داشته باشد.
در کنار سیاست پولی فعال ذکرشده، دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند از طریق آزادسازی تجارت به‌خصوص در سمت صادرات به افزایش ظرفیت ارزآوری اقتصاد کمک کنند. مسلماً ایجاد ثبات در سیاست‌های تجاری می‌تواند با تضمین درآمدهای آتی صادرکنندگان به آنها برای برنامه‌ریزی و افزایش ظرفیت‌های صادراتی کمک کند. مجموعه این سیاست‌ها می‌تواند نویدبخش آرامش بیشتری در بازار ارز در سال 1398 باشد. بازاری که در سال 1397 در نتیجه سیاست‌های اشتباه به شدت ملتهب و غیرقابل پیش‌بینی بود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بدهکار بانکی برای مدیران اسلحه کشید!

ریخته‌گران چگونه به بانک سرمایه نفوذ کرد

موسسه های مالی غیرمجاز چقدر خسارت زدند

آب کردن طلا برای جذب اسکناس...

آخرین خبرها از مسکن اقساطی کارمندان

بانک‌ها را تحت فشار نگذارید

فوری: وام‌ آبکی هم رسید!

قسط ۲.۹ میلیون تومانی نیروهای مسلح!

عملکرد ضعیف خسرو فرحی در پست بانک!

بیت‌کوین دهمین ارز پرارزش جهان شد

اونس جهانی به ۱۴۰۶ دلار رسید

با تسهیلات مسکن بانک ملی خانه بخرید

۶ نکته سرنوشت ساز در ادغام بانک ها

عاقبت دلار ۴۲۰۰ تومانی ؟

دسته‌بندی وضعیت معامله‌گران ارزی

دو تاکتیک بازارساز در ۴۰ روز اخیر

رنج شدن دلار، معامله‌گران را عقب برد

۴ میلیارد دلار بدون برگشت

آخرین پیش‌ بینی‌ ها از قیمت بیت‌ کوین

بفرمایید وام بانکی اگر جرات دارید!

خریداران سکه شکایت کردند

بانک رفاه ۶۴.۰۰۰ فقره وام ازدواج داد

همکاری بانک رفاه و بیمارستان خاتم الانبیاء

تحلیل روند قیمت ها در بازار طلا و سکه

دفاع تمام‌قد بانک مرکزی از سامانه نیما

تسهیلات بانک سینا برای بانوان شاغل

بانک پارسیان پشتوانه‌ پتروشیمی است

آموزش صرافان در بانک مرکزی آغاز شد

افزایش انرژی خورشیدی تولیدی در بانک ملی

وام بانک اقتصادنوین به دارندگان (POS)