چه‌کسانی نمی‌گذارند نظام‌بانکی اصلاح‌شود؟

۹:۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲کد خبر: 216280
مجیدرضا داوری گفت: نظام بانکی ایران بیمار است و نیاز به درمان دارد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،کارشناس ارشد بانکی و مدیر عامل اسبق بانک تجارت با اعلام این مطلب افزود: اصلاح نظام بانکی لازمه‌های دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

وی با تاکید بر اینکه بازنگری در قوانین و به روز کردن ساختار های بانکی از ضروریات است به خبرآنلاین گفت: برای اجرایی کردن این قوانین نیاز به نیروهای تازه نفس و فعال وجود دارد این در حالی است که در سیستم بانکی مدیرانی در حال کار هستند که بعضاً بیش از ۳۰،۴۰ یا ۵۰ سال است که در حال انجام کار  بانکی هستند.
 
لازمه اجرایی شدن اصلاح نظام بانکی
وی با طرح این پرسش که آیا با حضور افرادی از این دست تحول بانکی اتفاق خواهد افتاد یا خیر؟گفت: لازمه اجرایی کردن طرح اصلاح ساختار نظام بانکی،در ابتدا تدوین و تصویب قانون است که راه ورود افراد تازه نفس  تحول گرا و جوان را به سیستم بانکی هموار نماید. 
داوری با تاکید بر اینکه بر اساس برخی آمارها بیش از دویست فارغ التحصیل اقتصاد در مقطع دکترا در ایران بیکارند ،ادامه داد: امکانی برای ورود این افراد به سیستم بانکی در سطوح مدیریتی وجود ندارد.
وی با اشاره به این موضوع که قبل از هر چیز لازم است شرایط برای وجود انسانهای تحول گرا در هیئت مدیره بانک ها فراهم شود گفت: مگر می شود بدون حضور مدیران تحول گرا انتظار اجرایی شدن طرح های تحول را داشت؟ 
او به طرح هایی که به منظور اصلاح ساختار در دولت دهم در دستور کار قرار داشت اشاره کرد و گفت: در همین دوره اصلاح ساختار گمرک طرح هدفمندی و یا اجرایی شدن طرح مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد اما هیچ اقدامی در حوزه تحول بانکی صورت نگرفت و این در حالی است که شعار های فراوانی در این بخش از سوی دولتمردان اعلام شد.
مدیرعامل اسبق بانک تجارت با تاکید بر اینکه در صورت تداوم شرایط موجود همچنان تحول بانکی اتفاق نخواهد افتاد،ادامه داد: مهمترین موانع برای اصلاح ساختار نظام بانکی در ابتدا به اطلاع رسانی نمایندگان محترم مجلس درباره مشکلات سیستم بانکی در کشور است،درنتیجه راهکارهای خروج از آن به درستی تشخیص داده نمی‌شود. دوم ساختارهای که مانع تحول در این نظام هستند،مایل به تحول نیستند و حتی ممکن است بانک مرکزی نیز به رغم طرح موضوع عمیقاً قائل به اجرایی کردن این هدف نباشد،سومین مانع نیز مدیران و کسانی هستند که مقابل هر اصلاح و تغیری می ایستند.
 
چه کسانی نمی گذارند نظام بانکی اصلاح شود؟
وی گفت: آدم های کلیدی که در راس سیستم بانکی قرار دارند،بعضا عادت کرده‌اند که بیش از سه دهه یک کار را به یک شیوه انجام دهند و همین ها نمی گذارند سیستم بانکی اصلاح شود.
مدیرعامل اسبق بانک تجارت با اشاره به اینکه برنامه اصلاح ساختار بانکی سال‌هاست معطل مانده است و دولت ها نتوانستند این مشکل را حل کنند گفت: اگر حتی مجلس شورای اسلامی لایحه اصلاح ساختار بانک را مصوب کند باز هم بدون توجه به مسئله مدیران تحول گرا نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم.
داوری گفت: چطور می شود انتظار داشت کسانی که بیش از سی سال به شکل و سیاق کنونی مدیریت کردند ناگهان به انسانهایی تحول‌گرا تبدیل شوند؟ 
او با تاکید بر اینکه معرفی اعضای جدید برای تصدی صندلی هیئت مدیره و مدیر عاملی در همه کشورهای توسعه یافته جهان مستلزم بررسی سوابق تحصیلی و توانایی علمی افراد است، ادامه داد: این بدان معنی است که اگر فرد تحصیلات مرتبطی داشته باشد می توانند مسئولیت را عهده بگیرند اما در ایران سراغ دارند کسانی که با ۲۸ سال سابقه بانکی در حراست بانک ها مورد تایید بانک مرکزی برای عضویت در هیئت مدیره یک بانک قرار گرفت اما فردی که دکترای پول و بانکداری به دلیل نداشتن سابقه بانکی برای تصدی این مسئولیت رد شد.
داوری ادامه داد:  تنها حضور در بدنه بانک برای احراز مسئولیت از منظر بانک مرکزی کافی است ، در حالی که بدنه بانکی همین است در نتیجه اصلاح ساختار با همین قانون بسیار مشکل می شود. همانطور که گفتم ما برای تحول به قانون تحول گرا ،  مدیران تحول گرا و ساختارهای متناسب نیاز داریم که متاسفانه هیچیک از این مورد در اختیارمان نیست.
 
فکر تازه در حاشیه است
وی به سئوالاتی در خصوص اصلاح نظام بانکی، پول مجازی و دیگر مفاهیم نوین در این عرصه پاسخ داد، گفت: در این ساختار وضعیت طوری شده که اگر کسی فکر تازه داشته باشد در حاشیه قرار می گیرد. به عبارت دیگر نظام اداری ایران از این بیماری مهلک رنج می برد که نسل جوان تحصیل‌کرده داریم که اگر وارد میدان شوند می‌توانند تحول ایجاد کنند اما قانونی مجلس مصوب کرده است که برای احراز مسئولیت در بانکها،سابقه بانکی لازم است.
گفت: در این حالت کسی با سی سال سابقه کار در حوزه های غیر مرتبط در بانک می‌تواند تایید شود اما کسی با دکترای مرتبط با این رشته این امکان را ندارد.
به گفته وی با تداوم روند نظام بانکی قادر نخواهد بود خود را با نظام بین الملل تطبیق داده و نوآوری کند.
داوری با تاکید بر این‌که سطوح بالای مدیریتی لازم است که ضرورت این تحول را درک کند،اضافه کرد: تجربه تشکیل بانک های خصوصی در کشور را ببینید،متاسفانه بانک های خصوصی عمدتا از بازنشستگان بانک های دولتی تشکیل شدند و در نتیجه بیماری های بانک های دولتی به ساختارهای خصوصی نیز رسوخ کرد.
او در توضیح این مطلب ادامه داد: بسیاری از روسای شعبه بانک های خصوصی،بازنشستگان بانک های دولتی هستند و حتی وقتی یک رئیس شعبه در فلان خیابان بازنشسته می‌شود در همان خیابان در شعبه‌ای از بانک خصوصی به کار گرفته می شود تا بتواند مشتری را جذب کنند و این شیوه منسوخ طبیعتاً مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

راه اندازی ساز و کار مالی با اروپا طی ۲ هفته آینده

تاکید بانک ملی بر فروش املاک مازاد

آموزشگاه سه کلاسه شهدای بانک رفاه افتتاح شد

بیمه سامان اساسنامه خود را به روز کرد

اجاره حساب بانکی!

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها جهت خرید ارز

فروشندگان ارز خانگی به صف شدند

ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب بانکی مشتریان

راز از نفس افتادن قیمت دلار چیست؟

حمایت بانک رفاه از نظام سلامت کشور

بررسی شعب کیش بانک ایران زمین

واحد بانکداری شرکتی بانک گردشگری افتتاح شد

بانک صادرات به ٨٦ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

سامانه موبایل بانک رفاه به روز رسانی شد

۴۵۰۰ میلیارد تومان ارز در بانک‌ها سپرده‌گذاری شد

توضیحات بانک سامان درباره صورت‌های مالی سال ۹۶

شرکتهای بیمه باید سودده شوند

صراف ها: خرید و فروش خیلی کم است

تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه‌های الکترونیک بانک سپه

بازدید رایگان از موزه بانک ملّی برای این گروه

صعود دلار در برابر تضعیف پوند

ادامه درخشش طلا در بازارهای جهانی

توصیه جدی کشتی آرای به خریداران طلا

محدودیت تراکنش‌های بانکی؛ مانع سفته‌بازی

احتمال روند صعودی قیمت طلا از سال ۲۰۱۹

سوخت‌گیری بانک‌ها از کارت سوخت

برندگان مسابقه عکاسی محرم ایران زمین

با تسهیلات خرید دین بانک ملی، چکتان را پیش از موعد نقد کنید

همکاری بانک رفاه و صندوق ضمانت صادرات

بانک مهر اقتصاد ۲۶ ساله شد