موافقان و مخالفان تشکیل "اگزیم بانک"

۱۰:۷ - ۱۳۹۶/۶/۲۲کد خبر: 199234
تشکیل« اگزیم بانک» با ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات از جمله موضوعاتی است که در روزهای اخیر بار دیگر به بحث داغی بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی و مدیران دولتی تبدیل شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ۲۹ مهرماه سال گذشته و در مراسم روز ملی صادرات خواستار ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات و تشکیل یک «اگزیم بانک» ایرانی برای افزایش صادرات شد.

بسیاری از اعضای اتاق های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی به ویژه افرادی که در بخش صادرات کالا و خدمات فعال هستند نیز خواسته مشترکی در خصوص ادغام دارند.
حتی کوروش پرویزیان رئیس کانون بانک های خصوصی کشور نیز روز سه شنبه ۲۱ شهریورماه و در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات و تبدیل آن به اگزیم بانک را گامی در جهت کوچک شدن دولت عنوان کرد.
وی در این خصوص گفت: دولت باید کوچک شود زیرا هزینه بزرگ بودن دولت را مردم پرداخت می کنند؛ برای صادرات، مشتریان و صادرکنندگان در بانک توسعه صادرات اعتبارسنجی می شوند و بعد در صندوق ضمانت صادرات هم فرآیند مشابهی طی می شود و اگر یکپارچگی در فرآیندها حاصل شود، به کاهش وقت و هزینه منجر خواهد شد.
رسالت بانک توسعه صادرات ایران که به طور عملی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۱ آغاز کرده است، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشورها است.
«اعطای تسهیلات و اعتبارات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت صادراتی»؛ «تضمین اعتبارات صادراتی و صدور ضمانتنامه عهده بانک‌ها و مؤسسات مالی داخلی و خارجی برای اعطای تسهیلات مالی به فعالیت‌های صادراتی»؛ «اعطای تسهیلات سرمایه‌ گذاری برای پروژه‌های صادراتی در داخل و خارج از کشور»؛ «اعطای تسهیلات صادراتی به خریداران کالاها و خدمات صادراتی کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق بانک‌ها و مؤسسات مالی معتبر سایر کشورها»؛ «اعطای اعتبارات وارداتی به واردکنندگان داخلی برای تأمین مواد اولیه و کالاهای تبدیلی جهت صادرات و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز» و ... از جمله ۱۱ رسالت مهم بانک توسعه صادرات هستند.
صندوق ضمانت صادرات نیز که مسئولیت رفع نگرانی صادرکنندگان را با پوشش بیمه ای ریسک های سیاسی و تجاری در روند صادرات دارد، در دوره جدید از سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را بار دیگر آغاز کرده است. از آنجایی که وصول نشدن به موقع مطالبات صادرکنندگان از خریداران خارجی، آنها را در تنگنای مالی قرار داده و باعث ناتوانی آنها در ایفای تعهدات مالی شان می شود، صندوق ضمانت صادرات پوشش های لازم را در اختیار صادرکنندگان قرار می دهد.
با این حال علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در رابطه با تشکیل اگزیم بانک به خبرنگار ایبِنا گفت: به نظر من ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات و تشکیل یک اگزیم بانک، کارشناسی نیست.
همچنین سیدکمال سیدعلی رئیس صندوق ضمانت صادرات نیز در این خصوص نظر مشابهی دارد و می گوید: اعتقادی به ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت ندارم زیرا این موضوع نیازمند کار کارشناسی است.
با توجه به اینکه  طرح ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات دارای مخالفان و موافقان زیادی است باید در بررسی این طرح علاوه بر توجه به نظر فعالان بخش خصوصی به ویژه صادرکنندگان، نظر کارشناسان مختلف در این زمینه اخذ شده و تجربیات موفق و ناموفق کشورهای دیگر نیز درباره ادغام بررسی شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

سهام وال‌استریت و دلار افت کردند

بازدید مدیرعامل پست بانک از مناطق زلزله زده

افتتاح شعبه الکترونیکی‌بانک‌قرض‌الحسنه‌مهر

آغاز مسابقه "عضو شوجایزه بگیر" بانک ایران زمین

پرداخت خسارت آسیب‌دیدگان زلزله‌ دربیمه دانا

بانک سامان در مناطق زلزله‌زده مدرسه و درمانگاه می‌سازد

رشد ۸ درصدی تقاضای طلا در ایران

افزایش شکاف نرخ دلار بانکی و آزاد

ابلاغ میزان و نحوه اعطای تسهیلات بانکی به زلزله‌زدگان

افزایش قیمت سکه/ افت نرخ آزاد دلار و یورو

طرح گفتگوی بی‌واسطه مدیران بانک انصار

نکات قابل یادآوری برای سپرده‌گذاران فرشتگان

اقدامات بانک رفاه برای کمک به زلزله‌زدگان

دلار در صرافی ها ۴۰۹۰تومان شد/جدول

بازدید بانک ایران زمین از مناطق زلزله زده

قیمت سکه درصرافی‌ها بالا کشید/جدول

تحریم بانک سپه از سوی آلمان رد شد

افزایش وجه تضمین اولیه قرارداد آتی سکه

برگزاری قرعه‌کشی حساب‌های موسسه ملل

ثبات نرخ ارز به نفع تولید و صادرات است

طلا رکوردشکنی کرد

روندی صعودی بورس در آغاز معاملات

بسته تسهیلاتی دولت برای زلزله‌زدگان+جزییات

حضور فعال موسسه نور در مناطق زلزله‌زده

هشدار به بیمه شدگان تامین اجتماعی

تعیین تکلیف ۳ تعاونی غیرمجاز از هفته جاری

مراقب شگردهای جدید کلاهبرداران باشید

بازار نقره امسال با مازاد عرضه روبرو می شود

طلا در هفته آینده بار دیگر خواهد درخشید

نرخ دلار بانکی فرو ریخت +جدول